Доставка· Условия· Рекламация· Контакти·

Наръчник 2026

Как да изберем захранване за компютър

Вати, сертификати, модулност, ATX 3.1 — всичко което трябва да знаете, за да изберете PSU без да изгорите компютъра си (или джоба си).

8 мин четене
Март 2026
Актуални цени

Захранването е може би най-подценяваният компонент в компютъра. Докато за GPU-та и процесорите се водят горещи дискусии, PSU-то тихо стои в ъгъла на кутията и… захранва всичко останало. Изборът на лошо захранване не просто ще накара компютъра ви да се рестартира — може да увредите останалите компоненти. А хубавото захранване може да ви служи вярно през два-три компютъра подред.

Колко вата са ви нужни?

Това е първият въпрос и отговорът зависи от конкретните ви компоненти. Общото правило е: изберете захранване с 20–30% резерв над пиковото потребление на системата. Това осигурява стабилна работа, по-дълъг живот на PSU-то и по-тиха работа, защото вентилаторът не се върти на максимум постоянно.

Важно: Съвременните GPU-та от поколение NVIDIA RTX 50 серия и AMD RX 9000 серия имат кратки пикови натоварвания (transient loads), при които консумацията може да скочи 2–3 пъти за milliseconds. Затова ATX 3.1 стандартът е особено важен за gaming системи с нови карти.

Тип система Примерни компоненти Препоръчителни вати Тип
Офис / медия CPU 65W + интегрирана графика 450–550W Базово
Gaming — средно ниво Ryzen 5 / Core i5 + RTX 4060 / RX 7600 650–750W Препоръчително
Gaming — висок клас Ryzen 7/9 + RTX 4080 / RX 7900 XT 850–1000W Производителен
Ентусиаст / AI Core i9 / Ryzen 9 + RTX 5090 / двойна GPU 1200W+ Екстремен

💡 Бърза сметка: Погледнете TDP на процесора и препоръчителното захранване за GPU-то (в спецификациите на производителя). Съберете двете числа и добавете 150W за останалата система (дъно, RAM, SSD, охлаждане). Резултатът × 1.25 = препоръчителните вати.

80 PLUS сертификати — ефективност на захранването

Сертификатът 80 PLUS означава, че захранването преобразува минимум 80% от мрежовото захранване в постоянен ток за компонентите — останалото се губи като топлина. По-висок клас означава по-малко изгубена енергия, по-ниска сметка за ток и по-хладна работа.

🥉
80 PLUS
Standard
80%
при 50% натоварване
🥉
Bronze
Bronze
85%
при 50% натоварване
🥇
Gold
Gold
90%
при 50% натоварване
💎
Platinum
Platinum
92%
при 50% натоварване
🔮
Titanium
Titanium
94%
при 50% натоварване
🌙
Fanless
Passive
92%+
без вентилатор

За повечето потребители Gold сертификатът е оптималното съотношение цена/ефективност. Разликата между Gold и Platinum в сметката за ток при домашна употреба е около 3–5 EUR годишно — трябва да ползвате компютъра много интензивно, за да усетите разликата. Titanium е за перфекционисти и workstation системи с постоянно натоварване.

Модулност — кабелите са важни

Освен мощността и ефективността, трябва да изберете и тип кабелна система. Това влияе директно на въздушния поток в кутията и лесотата на монтаж.

🔗
Non-Modular
✔ По-евтино
✔ Всички кабели включени
✖ Неизползваните кабели пречат
✖ По-трудно cable management
Подходящо за бюджетни системи без внимание към естетиката
ПОПУЛЯРЕН
Semi-Modular
✔ Основните кабели фиксирани
✔ По-чист монтаж от Non
✔ Добра цена
✖ Не всички кабели са свободни
Най-добрата комбинация за повечето builds
Full Modular
✔ Само нужните кабели
✔ Перфектен cable management
✔ Лесна поддръжка
✖ По-скъпо
Идеален избор за premium builds и showcase кутии

ATX 3.1 и PCIe 5.1 — новият стандарт

ATX 3.1 / PCIe 5.1 — защо има значение
Новият стандарт е задължителен за GPU-та от поколение 2024–2026
Поддръжка на transient load до 3× номиналната мощност за кратко
Нативен 16-pin (12VHPWR / 12V-2×6) конектор за GPU-та
По-строги изисквания за ripple и voltage regulation
Обратно съвместим с по-стари конектори и дъна

Ако купувате захранване за система с RTX 4070 или по-нова GPU, или планирате ъпгрейд в следващите 2–3 години, препоръчваме да изберете захранване с ATX 3.1 сертификация. Повечето захранвания в средния и висок клас вече идват с нея.

Конектори — какво трябва да имате

🔌
24-pin ATX
Основното захранване на дъното. Задължителен на всяко PSU — без него нищо не работи.
Задължителен
⚙️
4+4 pin EPS (CPU)
Захранва процесора. Нужни са 1 или 2 конектора — зависи от дъното. High-end дъна изискват 2×.
CPU
🎮
6+2 pin PCIe / 16-pin
Захранва видео картата. Нови GPU-та ползват 16-pin (12V-2×6). По-стари — 6+2 pin комбинации.
GPU
💾
SATA / Molex
За SSD, HDD, оптични устройства и допълнителни RGB хъбове. Проверете колко устройства имате.
Периферия

Защити — какво трябва да има всяко PSU

Качественото захранване защитава компонентите ви при проблем. Минималният набор от защити за всяко захранване над бюджетния клас трябва да включва:

OVP
Over Voltage Protection — при прекомерно напрежение
UVP
Under Voltage Protection — при спад на напрежението
OCP
Over Current Protection — при прекомерен ток
OPP
Over Power Protection — при надвишаване на мощността
SCP
Short Circuit Protection — при късо съединение
OTP
Over Temperature Protection — при прегряване

Препоръки по бюджет

Филтрирахме от над 230 захранвания в наличност само тези, които съчетават добра цена с надежден производител. Без кабели за осветление и без индустриални PSU-та — само компютърни захранвания за десктоп системи.

💚
Бюджетен избор — до 60 EUR
Офис и мултимедийни системи без дискретна GPU или с лека такава
 
DeepCool захранване PSU 500W Bronze — PF500X
500W · 80+ Bronze · Non-Modular
Виж →
 
DeepCool захранване PSU 600W Bronze — PF600X
600W · 80+ Bronze · Non-Modular
Виж →
 
Chieftec Task 500W
500W · 80+ Bronze · Non-Modular · проверен производител
Виж →
 
Seasonic CORE BC-650 Bronze
650W · 80+ Bronze · ATX 3.1 Compatible · Semi-Modular
Виж →
💙
Средна категория — 60–100 EUR
Gaming системи от средно ниво — Gold ефективност, добра надеждност
 
DeepCool PN650-D — 650W Gold ATX 3.1
650W · 80+ Gold · ATX 3.1 · Non-Modular
Виж →
 
Seasonic CORE GC-650 Gold
650W · 80+ Gold · ATX 3.1 Compatible · Semi-Modular
Виж →
 
be quiet! System Power 11 750W Bronze ATX 3.1
750W · 80+ Bronze · ATX 3.1 · тих вентилатор
Виж →
 
DeepCool PQ650G — 650W Gold Full Modular ATX 3.1
650W · 80+ Gold · ATX 3.1 · Full Modular
Виж →
💛
Висок клас — 100–160 EUR
Производителни gaming системи с RTX 4080/4090 или Ryzen 9/Core i9
 
be quiet! Pure Power 12 850W Gold ATX 3.1
850W · 80+ Gold · ATX 3.1 · Semi-Modular · тих
Виж →
 
Seasonic CORE GX-850 V2 — 850W Gold Full Modular PCIe 5.1
850W · 80+ Gold · ATX 3.1 · Full Modular · PCIe 5.1
Виж →
 
MSI MAG A850GL PCIe5
850W · 80+ Gold · ATX 3.1 · Full Modular · PCIe 5.0
Виж →
 
Asus TUF Gaming 850W
850W · 80+ Gold · ATX 3.0 · Full Modular · военен стандарт
Виж →
💜
Премиум — 160 EUR+
Ентусиастки системи, workstations, RTX 5090 / многобройни GPU-та
 
Seasonic FOCUS GX-1000 V4 — 1000W Gold ATX 3.1
1000W · 80+ Gold · ATX 3.1 · Full Modular · PCIe 5.1
Виж →
 
MSI MPG A1000G PCIe5
1000W · 80+ Gold · ATX 3.1 · Full Modular · PCIe 5.0
Виж →
 
be quiet! Power Zone 2 1000W Platinum ATX 3.1
1000W · 80+ Platinum · ATX 3.1 · Full Modular
Виж →
 
Seasonic VERTEX PX-1000 Platinum ATX 3.1
1000W · 80+ Platinum · ATX 3.1 · Full Modular · PCIe 5.1
Виж →
 
Asus ROG Strix 1000W
1000W · 80+ Gold · ATX 3.0 · Full Modular · premium качество
Виж →

6 грешки при избора на захранване

1
Купуват минималното
GPU производителите посочват минимум — не препоръчително. RTX 4080 изисква минимум 750W, но реалистично работи по-добре с 850W+.
2
Пропускат ATX версията
Старо захранване с нова GPU може да предизвика нестабилност при пикови натоварвания. ATX 3.1 е важен с RTX 40/50 и RX 7000/9000.
3
Игнорират марката
Неизвестни марки с "900W" за 20 EUR са опасни. Seasonic, be quiet!, Corsair, Chieftec, DeepCool — проверени производители.
4
Не проверяват конекторите
Ако GPU-то изисква 2× 8-pin, а PSU-то има само 1×, ще ви трябват адаптери — което не е идеално за стабилност.
5
Купуват само по ватове
1200W Bronze може да работи по-лошо от 850W Gold в реалните условия. Ефективността при частично натоварване е ключова.
6
Пренебрегват гаранцията
Добрите PSU-та идват с 5–10 години гаранция. Ако е само 2 години — вероятно не е достатъчно качествено за дълга употреба.

Чеклист преди покупка

✅ Готови ли сте да купите?
 
Изчислих приблизителното потребление на системата и добавих 20–30% резерв
 
Избрах минимум 80+ Bronze, а за gaming система — Gold
 
Проверих дали захранването поддържа ATX 3.1 (за нови GPU-та)
 
Проверих броя на PCIe конекторите спрямо GPU-то ми
 
Избрах Full или Semi-Modular за по-чист монтаж
 
Проверих дали форм-факторът е ATX (или SFX за компактни кутии)
 
Убедих се, че производителят е познат и гаранцията е минимум 5 години
 
Проверих наличността в xtreme.bg
Открийте вашето захранване
Над 200 захранвания в наличност

Bronze, Gold, Platinum, Titanium — намерете правилното за вашата система с актуални цени и бърза доставка.

Разгледай всички захранвания →

Запишете се за нашият Бюлетин

Запиши се за нашия онлайн бюлетин и научи първи за промоционални и нови продукти.